| Main Page | Pedigree | Race Record | Top Performers | Gallery |

Nathaniel Nathaniel

Bay 2008, 16.1 1/2 hh by Galileo Magnificient Style by Silver Hawk

Retired to stud in 2013

Sire of 38 Stakes performers (12 Group winners, 8 Listed winners) -

Group 1 Winners

CHANNEL (IRE) (Dansili (GB): Prix de Diane Longines, Chantilly, Gr.1).

ENABLE (GB) (Sadler's Wells (USA): Coral Eclipse, Sandown Park, Gr.1, Darley Irish Oaks, Curragh, Gr.1, Darley Yorkshire Oaks, York, Gr.1, Darley Yorkshire Oaks, York, Gr.1, Investec Oaks Stakes, Epsom Downs, Gr.1, King George VI & Queen Elizabeth Stakes, Ascot, Gr.1, King George VI & Queen Elizabeth Stakes, Ascot, Gr.1, King George VI & Queen Elizabeth Stakes, Ascot, Gr.1, Qatar Prix de l'Arc de Triomphe, Chantilly, Gr.1, Qatar Prix de l'Arc de Triomphe, Parislongchamp, Gr.1, Longines Breeders' Cup Turf, Churchill Downs, Gr.1, 188Bet September Stakes, Kempton Park, Gr.3, September Stakes, Kempton Park, Gr.3, Arkle Finance Cheshire Oaks Stakes, Chester, L., second in Eclipse Stakes, Sandown Park, Gr.1, Qatar Prix de l'Arc de Triomphe, Parislongchamp, Gr.1).

GOD GIVEN (GB) (Dubai Destination (USA): Premio Lydia Tesio Sisal Matchpoint, Rome, Gr.1, DFS Park Hill Stakes, Doncaster, Gr.2, Betway Pinnacle Stakes, Haydock Park, Gr.3, Prix Minerve, Deauville, Gr.3, BetBright Aphrodite Stakes, Newmarket, L., second in Bet 365 Lancashire Oaks Stakes, Haydock Park, Gr.2, third in Darley Prix de Pomone, Deauville, Gr.2).

Group 2 Winners

AMORELLA (IRE) (Dubawi (IRE): T von Zastrow Stutenpreis, Baden-Baden, Gr.2, GP von Hannover Neue Bult Stutenpreis, Hannover, L., P. der H. Immobilien Stuten Steher Cup, Cologne, L., second in Preis von Europa, Cologne, Gr.1, third in Grosser Preis von Lotto Hamburg, Hamburg, Gr.3).

DASHING WILLOUGHBY (GB) (Dylan Thomas (IRE): Queen's Vase, Ascot, Gr.2, Henry II Stakes, Sandown Park, Gr.3, Buckhounds Stakes, Newmarket, L., third in MBNA Chester Vase, Chester, Gr.3).

PILASTER (GB) (Hernando (FR): Qatar Lillie Langtry Stakes, Goodwood, Gr.2, third in DFS Park Hill Stakes, Doncaster, Gr.2, Betway Pinnacle Stakes, Haydock Park, Gr.3, B Hills Further Flight Stakes, Nottingham, L.).

Group 3 Winners

CHASEDOWN (IRE) (Whipper (USA): Premio Carlo d'Alessio, Rome, Gr.3, Coppa d'Oro di Milano, Milan, L., Premio Roma Vecchia, Rome, L., Premio UNIRE, Naples, L., second in Gran Premio del Jockey Club, Milan, Gr.2, Premio Villa Borghese, Rome, L., third in Gran Premio d'Italia, Milan, L., Premio Merano, Milan, L.).

HIGHGARDEN (GB) (Green Desert (USA): Princess Royal Nayef Stakes, Newmarket, Gr.3, second in Smarkets Aphrodite Stakes, Newmarket, L.).

LADY BOWTHORPE (GB) (Verglas (IRE): Valiant Stakes, Ascot, Gr.3).

PRECIOUS RAMOTSWE (GB) (Danehill (USA): Al Basti Equiworld Bronte Cup Stakes, York, Gr.3, third in Bet 365 Lancashire Oaks Stakes, Haydock Park, Gr.2).

STEEL PRINCE (IRE) (Danehill (USA): Geelong Cup, Geelong, Gr.3, Andrew Ramsden Stakes, Flemington, L., third in Foundation Naturalism Cup, Caulfield, Gr.3, The Bart Cummings Handicap, Flemington, Gr.3).

TAMNIAH (FR) (Rock of Gibraltar (IRE): Prix Minerve, Deauville, Gr.3).

Listed Winners

ALKANDORA (GB) (Medicean (GB): Prix Melisande, Parislongchamp, L., third in Prix de la Nonette, Deauville, Gr.2, Prix de Psyche, Deauville, Gr.3).

FACE THE FACTS (IRE) (Nashwan (USA): Jockey Club Rose Bowl Stakes, Newmarket, L.).

MUTAMAKINA (GB) (Danehill (USA): Prix Madame Jean Couturie, Vichy, L., second in Qatar Prix Niel, Parislongchamp, Gr.2, Shadwell Prix de la Nonette, Deauville, Gr.2, third in Zagora Stakes, Belmont Park).

NATAVIA (GB) (Arazi (USA): Haras de Bouquetot Fillies' Trial Stakes, Newbury, L.).

PALOMBE (IRE) (Boreal (GER): P.Gold River-Fonds Europeen de L'Elevage, Parislongchamp, L., second in Darley Prix de Pomone, Deauville, Gr.2, Qatar Prix de Royallieu, Parislongchamp, Gr.2, third in Prix Maurice de Nieuil, Parislongchamp, Gr.2, second in Preis der Badener Hotellerie/Gastronomie, Baden-Baden, L.).

PERFECT CLARITY (GB) (Shamardal (USA): Betfred Oaks Trial Stakes, Lingfield Park, L.).

SLADINA (GB) (Machiavellian (USA): Premio Mario Incisa della Rocchetta, Milan, L., third in Oaks d'Italia, Milan, Gr.2).

RONALD R (IRE) (Wolfhound (USA): Lure Stakes, Santa Anita).

Group Placed

Enjoy Vijay (GER) (Medicean (GB): second in IDEE Deutsches Derby, Hamburg, Gr.1, www.pferdewetten.de Bavarian Classic, Munich, Gr.3, third in Herzog von Ratibor-Rennen, Krefeld, Gr.3).

Back On Board (IRE) (Hernando (FR): second in Derby Italiano Sisal Matchpoint, Rome, Gr.2, third in Premio Botticelli, Rome, L.).

Melodic Motion (IRE) (Spinning World (USA): second in DFS Park Hill Stakes, Doncaster, Gr.2, third in Markel Insurance Lillie Langtry Stakes, Goodwood, Gr.3, second in 32red EBF Stallions River Eden Stakes, Lingfield Park, L.).

Falcon Wings (GB) (Elusive Quality (USA): third in Prix Hocquart Longines, Chantilly, Gr.2, second in Prix de l'Avre, Saint-Cloud, L.).

Gold Star (GB) (Darshaan: third in SkyCargo Dubai City of Gold Stakes, Meydan, Gr.2).

Dina (GER) (Tertullian (USA): second in Mehl Mulhens Trophy Stutenpreis, Hamburg, Gr.3, Kronimus Diana-Trial, Baden-Baden, L., third in G.P.von Engel & Volkers Junioren-Preis, Dusseldorf, L.).

Kastano (GER) (Sternkoenig (IRE): second in Herzog von Ratibor-Rennen, Krefeld, Gr.3, third in Ittlingen Derby-Trial, Baden-Baden, Gr.3, www.pferdewetten.de Bavarian Classic, Munich, Gr.3).

Natural History (GB) (Unfuwain (USA): second in St Simon Stakes, Newbury, Gr.3).

Recovery Run (GB) (Pivotal (GB): second in Zetland Stakes, Newmarket, Gr.3).

Nate The Great (GB) (Dubawi (IRE): third in Bahrain Trophy Stakes, Newmarket, Gr.3, second in Chesham Stakes, Ascot, L., third in Godolphin Zetland Stakes, Newmarket, L., Racebets Derby Trial Stakes, Lingfield Park, L., Wooldridge Group Pat Eddery Stakes, Ascot, L.).

Listed Placed

Floating Artist (GB) (Pivotal (GB): second in 32Red Casino Ascendant Stakes, Haydock Park, L.).

Glencadam Glory (GB) (Orpen (USA): second in Betfred Derby Trial Stakes, Lingfield Park, L.).

Nathan Mnm (GB) (Medicean (GB): second in Grosser Preis der BMW Niederlassung, Hannover, L., third in Hein Bollow-Memorial, Hannover, L.).

Solvang (GB) (Exit To Nowhere (USA): second in Premio Botticelli UAE Embassy, Rome, L.).

Sound of Cannons (GB) (Pivotal (GB): second in betfair.com Ascendant Stakes, Haydock Park, L.).

Vadalda (FR) (Trempolino (USA): second in Prix Joubert, Parislongchamp, L.).

Crystal Hope (GB) (Dansili (GB): third in Haras de Bouquetot Fillies' Trial Stakes, Newbury, L.).

Romiyna (IRE) (Lammtarra (USA): third in Finale Stakes, Naas, L.).

 

>> Click here to enquire about a nomination for your mare online <<

 

| Main Page | Pedigree | Race Record | Top Performers | Gallery |